sobota, 30 listopada 2013

Wywiadzik Milordzie


Specjalnie dla bloga Łapiemy oszczędności przeprowadziłem wywiad z Dyrektorem pracującym w centrali jednego z największych banków w Polsce (którego nazwy nie mogę wymienić) - Panem Mieczysławem Szymczakiem.

[J]a- Dzień dobry 
[P]an Mieczysław Szymczak- Witam
J-   Jakie są najbardziej popularne formy oszczędzania?
   P- Form oszczędzania jest bardzo dużo i czasem trudno się zdecydować na najlepsze rozwiązanie. Warto uczyć się oszczędzania od najmłodszych lat ponieważ nawyk oszczędzania przyda się nam na całe życie. Generalnie najważniejsza jest zasada, że nie możemy wydawać więcej niż zarabiamy a to czego nie wydamy to możemy oszczędzać.  Oszczędzanie można rozpocząć od najmniejszych kwot kierując się zasadą, że zbierając ziarnko do ziarnka można uzbierać całkiem przyzwoitą kwotę. Wiele osób nie ma zaufania do instytucji finansowych specjalizujących się w pomnażaniu pieniędzy i odkłada zgromadzone środki zwyczajnie w domu. Środki te jednak nie są oprocentowane a biorąc pod uwagę inflację można nawet nieco stracić na takiej formie oszczędzania (biorąc pod uwagę podwyżki za tą samą sumę możemy kupić mniej dóbr po np. roku). Samych instytucji, które oferują  rozmaite formy oszczędzania jest całe mnóstwo.
   J- Z jakich więc instytucji warto korzystać a jakie omijać szerokim łukiem?
P- Co pewien czas można przeczytać w Internecie o instytucjach, które najpierw kuszą ludzi wysokim oprocentowaniem lokat a po pewnym czasie bankrutują i ludzie tracą dość duże sumy pieniędzy. Są to tzw. „piramidy finansowe”, które z założenia muszą upaść. Takie firmy omijajmy zawsze z daleka. Instytucją, która dba aby rynek finansowy w Polsce działał na bezpiecznym poziomie jest Komisja Nadzoru Finansowego. Na stronach tej instytucji możemy dowiedzieć z usług jakich firm nie powinniśmy korzystać (link do tej strony: http://bip.knf.gov.pl/?l=/Urzad_Komisji/042_Ostrzezenia_publiczne/000_index.html). Instytucjami, które co do zasady specjalizują się w zarządzaniu pieniędzmi są oczywiście Banki, w których oszczędzanie jest bardzo bezpieczne. Kierujmy się zawsze zasadą, że jeśli chcemy szybko i dużo zarobić to taka forma oszczędzania obarczona jest dużym Ryzykiem a jeśli chcemy bezpiecznie pomnażać nasze pieniądze to będzie to zysk na zrównoważonym poziomie.
  J- Teraz już wiem, że jedną z ważnych zasad oszczędzania jest bezpieczeństwo zgromadzonych środków. Jeśli więc wybiorę bank to z jakich form oszczędzania mogę skorzystać?
P- Najpopularniejsza forma oszczędzania to oczywiście lokata bankowa. Lokaty możemy zakładać już dla bardzo małych kwot a bardzo często oferowana wysokość oprocentowania uzależniona jest od okresu na jaki chcemy oszczędzać. Jeśli wybierzemy dłuższy okres oszczędzania (np. jeden rok) to Bank zaoferuje nam wyższe oprocentowanie ale nie powinniśmy takiej lokaty wcześniej zrywać aby nie utracić zagwarantowanych odsetek. Aktualnie na rynku możemy zaobserwować sporo reklam bankowych oferujących całkiem godziwe zyski. Przed podjęciem decyzji zapoznajmy się zawsze z wszystkimi warunkami.
Inną popularną formą oszczędzania są konta oszczędnościowe. Zasada działania takiego rachunku przypomina zwykłe konto. Jest ono jednak oprocentowane a środki z konta możemy często podjąć nie tracąc oprocentowania.
J- Czy są jeszcze inne formy bezpiecznego oszczędzania?
P- Jeśli chcemy bezpiecznie oszczędzać możemy jeszcze zastanowić się nad zakupem obligacji skarbowych, których emitentem jest Państwo i to ono gwarantuje odpowiednią pewność takiej inwestycji. Na rynku możemy spotkać kilka rodzajów obligacji skarbowych. Różnią się one między sobą nie tylko metodą naliczania odsetek, ale także terminami ich wykupu. Obligacje Skarbowe jako bezpieczna forma oszczędzania oferują umiarkowany zysk ale zgodnie z zasadą, że bezpieczne oszczędzanie daje umiarkowany zysk gwarantuje to bezpieczeństwo.
J- Gdzie można kupić takie obligacje?
P- Obligacje skarbowe można nabyć zarówno na rynku pierwotnym (comiesięczna oferta Ministerstwa Finansów), jak i wtórnym (na Giełdzie Papierów Wartościowych).
J- Czy możliwe jest oszczędzanie na Giełdzie Papierów Wartościowych?
P- Dobrze, że o to zapytałeś ponieważ nie jest to oszczędzanie a raczej inwestowanie polegające w dużym skrócie na zakupie akcji określonej firmy i sprzedaży tych akcji gdy ich cena wzrośnie do zadowalającego nas poziomu. Takie inwestowanie obarczone jest już jednak Ryzykiem i wymaga dużej wiedzy o samej Giełdzie jak i o firmach, których akcje kupujemy. Pisząc o ryzyku mam na myśli ew. stratę jeśli cena akcji, które kupimy spadnie a nie wzrośnie.
J- Dziękuję za bardzo ciekawe informacje. Czy można więc w dużym skrócie wymienić kilka najważniejszych zasad oszczędzania?
P- Najważniejsze zasady oszczędzania:
-Wydawaj mniej niż zarabiasz
-Skrupulatność i systematyczność
-Bezpieczeństwo naszych środków
-Umiarkowany zysk
Cóż- mam nadzieję, że się wam podobało.
1 komentarz:

  1. Bardzo interesujący wywiad, całkowicie zgadzam się z Pana zdaniem. Sposobów oszczędzania jest naprawdę bardzo dużo, a wybór najlepszego sposobu oszczędzania nie należy do najłatwiejszych decyzji. Sam oszczędzam do kilkudziesięciu lat, na początku były to niskie kwoty, ale z czasem nauczyłem się oszczędzać większe sumy pieniędzy.

    OdpowiedzUsuń